Ha te is izgalomba jössz a gondolattól, hogy az új év egyben új naptárt, terveket, célokat is jelent számodra, nem vagy egyedül. A vadonatúj, színes-szagos határidőnapló egy új, friss kezdetet is jelent. Az érzés, hogy előttünk az új év és az új lehetőségek, sokakat fellelkesít.
A probléma az, hogy a lendület úgy két hét múlva kifullad. Az újdonság elveszíti a varázsát, és a határidőnapló lapjai egyre gyakrabban maradnak üresek. Hogy te ne járj így, a következő tippeket érdemes megfogadnod.
Tippek, hogy a tervezés valóban a mindennapjaid részévé váljon
1. Ne hasonlítsd a naplód másokéhoz!
A netes ismertető videókban szebbnél szebben dekorált határidőnaplókkal találkozhatsz. Ezeket azért készítették, hogy inspiráljanak, sokak kedvét mégis elveszik a további naplóvezetéstől. Úgy érzik, nekik sem idejük sem igényük arra, hogy ilyen szép naplót vezessenek, akkor pedig mi értelme az egésznek?
Ettől a gondolkodásmódtól érdemes megszabadulni. A matricák, színes filcek használata lehetőség, nem kötelesség. A határidőnapló vezetése nem verseny. Olyan legyen, amilyen neked tetszik, és amilyet időd van alkotni. Nem azért fog a hasznodra válni, mert ugyanolyan kreatívan kidekoráltad, mint a videóban szereplő lány. Persze ha szeretnéd, díszítsd kedvedre. De örömből tedd, ne kötelességből!
2. Találd ki, milyen gyakran használod a naptárad!
Minden reggel megtervezed a napodat? Vagy vasárnap este leülsz, és egy hétre előre tervezel? Esetleg egy hónapra előre szeretnéd feljegyezni a tennivalókat? Bármelyik megoldás működhet, a lényeg, hogy valamilyen formában, de legyen a naplóvezetésnek egy meghatározott menete!
Az új szokások kialakulásához idő kell. Valószínű, hogy az elején neked is többször ki fog menni a fejedből a naplóvezetés, de ne add fel. Hamarosan be fog épülni a rutinjaid közé, és éppen olyan magától értetődő lesz, mint a reggeli fogmosás.
3. Összelegózott határidőnapló: úgy állítod össze, ahogy neked a legkényelmesebb!
Miután megérkezett a csomag, nézd át a lapjait, és próbáld meg kitalálni, milyen sorrendben kövessék egymást. Legyenek a jegyzetlapok egymás után, vagy minden hónap végére jusson egy? Hova tegyük a pénzügyekkel foglalkozó oldalakat? A tematikus kiegészítő lapok egy tömbben legyenek, vagy inkább elszórva a napló különböző részein? A korongos kialakításnak köszönhetően mindez csak rajtad múlik. Ha használat közben kiderül, hogy mégsem a számodra legpraktikusabb módon rendezted el a lapokat, semmi gond, anélkül tudod tovább variálni őket, hogy a legkisebb kárt tennéd bennük.
4. Mit vezess a határidőnaplódban?
A teljesség igénye nélkül a következőket érdemes feljegyezni a megfelelő napokhoz:
- Időpontok fodrászhoz, körmöshöz, orvoshoz
- A gyerekek iskolai programjai, kisebbeknél a dolgozatok időpontját is
- Születésnapok
- Esküvők
- Iskolai szünetek
- Az év adott időszakához kapcsolódó tennivalók, mint például a karácsonyi, húsvéti készülődés, farsangi jelmez beszerzése. Különös előrelátást igényel a nyári szünet 11 hetének megszervezése: már iskolás, de még nem elég idős gyerekek esetében létfontosságú, hogy egyetlen olyan nap se maradjon, amikor nincs megoldva a felügyeletük.
- Randi időpontok: különösen sok év házasság után tud hátrébb sodródni a prioritási listán. Tervezzétek be előre, és tartsátok is hozzá magatokat!
- A lakás takarításának megtervezése
- Hivatalos ügyek
- Munkahelyi tennivalók
Mindezekhez természetesen matricákat is használhatsz, így valóban látványossá válik egy-egy bejegyzés és tuti nem merül feledésbe. Ráadásul tökéletes módszer a határidőnapló dekorálására is!
5. Tanulj a többiektől!
A naplód dekorálása csak rajtad múlik, de miért is ne néznéd meg mások ötleteit? Mutasd meg a naplód, kérdezz, beszélgess – és persze mindenekelőtt, élvezd a tervezést a Lapraforgóval, míg elkészíted a saját személyes naplód, asszisztensed, legjobb barátnőd!